آخرین رویدادها  |
در این جلسه، رئیس کمیسیون عمران شورا بر احیای بافت تاریخی رشت با محوریت خواهر امام تاکید کرد. و جلال الدین محمد شکریه، نماینده شورا در سازمان سرمایه گذاری نیز از ورود سرمایه گذاری برای احداث کمپینگ های چوبی ویژه اسکان مسافران در رشت خبر داد.
نایب رئیس شورا که در ابتدا اداره جلسه را برعهده داشت، به مناسبت های هفته اشاره کرد و گفت: از شهردار انتظار می رفت در روز کارگر، جشنی در خور شان کارگران شاغل در شهرداری برگزار کند.
حجت جذب، میلاد امام زمان(عج) را نیز تبریک گفت و تصریح کرد: فصل مناسبی برای آسفالت و اجرای پروژه های عمرانی است اما با گذشت ۴۵ روز، هنوز در مناطق مناقصه ای در این راستا برگزار نشده است. اگر امروز هم مناقصه برگزار شود، باز سه ماه فرصت خوب برای آسفالت و اجرای پروژه های عمرانی را از دست می دهیم.
 
جذب به اعتراض بازاریان در اجرای پروژه پیاده راه اشاره نمود و ابراز کرد: با وجود نگارش طومار توسط بازاریان به دلیل اجرای پیاده راه، انتظار حداقلی این بود که در فاز نخست محور شریعتی بسمت اداره زندان باز می شد و بازار از این رکود فعلی خارج می گشت و رضایت نسبی ایجاد می شد.
نایب رئیس شورا ، همچنین گفت: موج دوم آمدن مسافران به رشت نزدیک است و باید از اکنون به فکر جانمایی اسکان موقت مسافران باشیم. حتما شهردار به کمک سازمان های مرتبط در راستای اسکان مسافران اقدام نماید تا دوباره شاهد چادر زدن در نقاط مختلف شهر نباشیم.
جذب همچنین ابراز کرد: از دور قبل نیز پیگیر پرداخت به موقع حقوق بودیم، قبلا تا چندماه حقوق ها با تاخیر پرداخت می شد. هرچند که این مدت کاهش یافته ولی انتظار می رود نظام پرداخت هماهنگ در شهرداری اجرا گردد و همه پرسنل اعم از رسمی و غیر رسمی  و نیروهای خدمات شهری حقوقشان به موقع پرداخت گردد.
رضا رسولی نیز در نطق پیش از دستور جلسه به روز معلم اشاره نمود وگفت: سیستم آموزشی همانند گذشته کارآمدی خود را ندارد با این حال هنوز معلمان همچنان شعله افروز در حوزه علم و دانش هستند.
عضو شورا ابراز امیدواری کرد با پشت سر گذاشتن روز شوراها، بتوان مشکلات را پشت سر گذاشت.
 
رئیس کمیسیون عمران شورا به مشکلات طرح تفصیلی جدید رشت اشاره نمود و تاکید کرد: تلاش ما این بود که در کمیسیون عمران و کارگروه های تخصصی مشکلات طرح تفصیلی را رفع نماییم ولی لازم است که دیگر مقامات مسول نیز برای رفع این مشکل کمک کنند.
رسولی همچنین درباره بافت مرکزی و میراثی رشت گفت: نمی توان حرف از توسعه زد و از بالا و دستوری جامعه شهری را توسعه داد. وقتی نتایج توسعه در زندگی مردم محسوس نباشد، فقط انجام تعدادی پروژه های عمرانی انجام داده ایم که زندگی اجتماعی مردم را توسعه نداده است و به همین دلیل اگر مردم از بافت سکونت خود راضی نباشند ، شاهد کوچ از بافت میراثی و هویتی هستیم. و شاهد اختلاف و شکاف در مناطق مختلف شهری هستیم.
رئیس کمیسیون عمران شورا تاکید کرد: تک تک شهروندان بابد حلاوت اتفاق های توسعه ای را در زندگی حس کنند. باید شرایط توسعه به سمتی برود که در اقتصاد و اشتغال شهروندان تاثیر داشته باشد.
رسولی با ابراز تاسف از بافت ناهمگن در رشت ابراز کرد: اکنون در قلب رشت یک بافت متروکه را شاهدیم که از سمت زرجوب تا خواهر امام شاهد سکونت شهروندان نیستیم و مردم متن شهر را ترک کرده اند. و این نشان می دهد که بافت ناکارآمد است و شهروندان بسمت حاشیه شهر رفته اند.
عضو شورا به ارتباط ارگانیک بافت های هویت ساز در بافت قدیمی شهر اشاره نمود و تاکید کرد: طرح تفصیلی جدید باعث از هم گسیخته شدن این بافت ارگانیک می شود و نمونه آن ساخت خیابان مطهری است که یک خیابان دستوری یک بافت را برش داد.
رسولی تاکید کرد: ما در کوچه های زولبیایی رشت گم شده ایم. این روش صحیح نیست که این بافت از هم گسیخته شود. ما در شهر خود گم شده ایم. پروژه های در حال اجرا نظیر احداث پل های غیر همسطح برای ۳۰درصد شهروندانی است که خودرو دادند. و حضور اقای علیپور در شورا، یک پیام دارد که ما بخشی از جامعه را نادیده گرفته ایم.
 
وی به پروژه بازآفرینی بقعه خواهر امام در محله ساغریسازان اشاره نمود و تصریح کرد: باید بافت مرکزی رشت را با محوریت خواهر امام بدون ازهم گسیختن آن ، دوباره احیا کرد. و بنده به عنوان کارشناس عمران آمادگی دارم که به عنوان نماینده شورا این مهم را پیگیری نمایم.
جلال الدین محمد شکریه نیز به وضعیت رکود اقتصادی در بازار رشت و تعطیلی شعب بانک های عامل  بازار اشاره نمود و گفت: روزهای نخست ۳شعبه و اکنون ۵ شعبه بانک در بازار تعطیل شده است و این نشان می دهد گردش پول در بازار وجود ندارد. اگر امروز در صحن شورا در مورد اقتصاد شهرو بازار سخن می گوییم، توجه کنیم که بخاطر اجرای یک پروژه به اسم پیاده راه، عملا بازار فلج شده است. بخاطر اجرای پیاده راه شاهد کاهش اقتصادی بازار شدیم.آنچه مورد نظر شهردار وقت و شورا بود با اجرای پیاده راه به نتیجه نرسیده است  و باید این اشتباه اصلاح شود. وی پیشنهاد داد با خرید گاراژ جفرودی ، محور فرعی بسمت بازار بازگشایی شود.
شکریه افزود: از سعه صدر بازاریان تشکر می کنم که با وجود اعتراض های مکرر همچنان صبورانه امید دارند اصلاحاتی در پیاده راه صورت گیرد. و در همین راستا  به زودی از بافت مرکزی رشت بازدید می کنیم.کسب و کار اصلا جالب نیست و قیمت سرقفل در بازار بشدت کاهش یافته است اگر ارتقای اقتصادی در مرکز رشت صورت نگیرد د ر حوزه فرهنگ نیز این پروژه با شکست مواجه است.
نماینده شورا در سازمان سرمایه گذاری همچنین به ضرورت احداث کمپینگ های موقت برای اسکان مسافران تاکید کرد و گفت: با وجود  افزایش مسافران همچنان رشت محل گذر است. باید محل ایستایی برای گردشگران داشته باشیم. در حال حاضر سرمایه گذاری ورود نموده که آمادگی احداث کمپ های موقت چوبی را دارد .و می توان در شورای سرمایه گذاری در قالب تفاهم نامه فراخوان داد در مناقصه شرکت کنند تا ساخت کلبه های چوبی اسکان موقت برای مسافران کنار ترمینال و بوستان ملت در دستور کار قرار گیرد. همچنین احداث کافه کتاب نیز یکی از طرح های پیشنهادی است.
 
محمد حسن علیپور -که با لباس پاکبانان در صحن شورا حاضر شد- گفت: نتوانستیم قدردان زحمات کارگران باشیم.  عضو هیات رئیسه شورا افزود: مدیران شهرداری در آستانه نوروز پاداش های کلان دریافت کردند ولی کارگران شرمنده خانواده ها شدند.
وی خواستار پیگیری جدی شهردار با شرکت های طرف قرارداد شد و افزود: دکتر نصرتی در انجام وظایف خود ناتوان بوده است باید با شرکتهایی که بدعهدی کرده برخورد نماییم.
علیپور نیز به عدم برگزاری جشن روز کارگر اعتراض کرد و گفت: بخاطر کوتاهی شهردار جشن روز کارگران برگزار نشد.
عضو شورا پیرامون ساماندهی پرداخت به رسانه ها نیز گفت: اگر اعضای شورا نامه نوشتند که پرداخت هزینه به رسانه ها ساماندهی شود، برای رعایت عدالت بود . قلم خبرنگار جایگاه ویره ای دارد. خبرنگاری از جمله سختترین مشاغل است. نادیده گرفتن بخش قابل توجهی از رسانه ها، نشناختن فضای گیلان است.
علیپور به برخی انتصاب های خارج از چارت سازمانی هم اعتراض کرد و گفت: انتصابات خارج از چارت غیر قانونی است. یک شبه  نمی توان معاونتی را ایجاد کرد و یا از معاونت دیگر تفکیک نمود. عملکرد شهردار سوال برانگیز است.
وی در مورد بدهی های شهرداری هم ابراز کرد: بدهی های گذشته شهرداری  ۱۳۰میلیارد تومان بوده که  پرداخت شده است. اما اکنون خبری از اجرای پروژه ها نیست. شهردار باید به وعده های خود عمل کند و اگر قرار است رشت مقصد گردشگری باشد، باید پروژه عمرانی داشت.
فاطمه شیرزاد نیز در نطق پیش از دستور جلسه، مناسبت های هفته را گرامی داشت و تاکید کرد: مقام و منزلت کارگران در گرداندن چرخ اقتصاد کشور بر کسی پوشیده نیست و مسئولان باید بفکر معیشت کارگران باشند.
وی افزود: با توجه به مصوبه کمیسیون بهداشت، دومین جشنواره کارگران خدمات شهری اعم از فضای سبز و رفت و روب در دستور کار کمیسیون قرار دارد.
سخنگوی شورا، هفته هلال احمر را گرامی داشت و افزود: در هفته اسناد ملی هستیم و امیدواریم بتوانیم اقداماتی برای هویت محلی گیلان داشته باشیم.
 
شیرزاد همچنین خطاب به شهردار رشت گفت: فرصت رشت شناسی شهردار به پایان رسیده است. از زمانی که ایشان انتخاب شده است، زمان زیادی گذشته و انتظار داریم پروژه های نیمه تمام تعیین تکلیف شده و پروژه های جدید آغاز گردد.
سخنگوی شورا به کندی اجرای بازآفرینی پروژه بقعه خواهر امام اشاره نمود و تصریح کرد: اجرای پروژ بازآفرینی خواهر امام باید سرعت بیشتری بگیرد. این پروره بعد از نوروز به کندی پیش می رود. کارگران روزانه کار می کنند و کارگاه فعال است، اما به کندی پیش می رود وامیدواریم پیش از ماه رمضان پیاده راه خواهر امام در راستای بازآفرینی تکمیل شود.
عضو شورا همچنین گفت: شهروندان از ترمیم و ارتقای آسفالت رضایت خاطر ندارند. آسفالت معابر کنده می شود، چاله های عمیق ایجاد می شود اما قیر لازم برای آسفالت تامین نمی شود. در خصوص کیفیت قیر شهردار هرچه زودتر اقدام نماید.
شیرزاد خطاب به شهردار گفت: اخیرا احکام سفارشی از سوی شهردار صادر می شود. که از سوی افراد خاص پیشنهاد شده است. ما حرف پنهانی با شهردار و رسانه ها نداریم. اعضای شورا مورد امین مردم هستند و امیدواریم شهردار دقت بیشتری کنند . شهردار جلسات خارج از شهر نداشته باشند و بهتر است که نماینده های مجلس نیز به کار خودشان بپردازند. برنامه های هدفمندی در تخریب شورا با برخی رسانه های معاند در دستور کار قرار گرفته و جای تاسف دارد. شهردار ۱۱ مشاور در کنار خود دارد که باید مشخص شود این مشاوران چه کاری انجام می دهند.
عضو شورا تاکید کرد: ما برای آوردن دکتر نصرتی هزینه زیادی داده ایم، شهردار باید بما اعتماد کند تا شاهد پیشرفت شهر باشیم.
شیرزاد افزود: احکام سفارشی، و ابلاغ مشاوران حوزه شهردار روز به روز درحال افزایش است و باید شهردار جلوی این احکام را بگیرد.
رئیس کمیسیون بهداشت و محیط زیست شورا، روز بیماریهای خاص و صعب العلاج را یادآور شد و گفت: امیدواریم بتوانیم برای این قشر اقدام عملی داشته باشیم. در هفته سلامت اقدام های خوبی انجام شد اما صداهایی شنیده می شود که خانه های سلامت افتتاحیه شده ولی بهره برداری از این خانه های سلامت وجود ندارد.
احمد رمضانپور نیز  گفت: مشکلات یاد شده از سوی اعضای شورا بحق است و باید همه  برای رفع آن تلاش کنیم.
عضو شورا ، هفته معلم را گرامی داشت و ضمن تقدیر از همه معلمان  ابراز کرد: اکنون دیگر موضوع دولت نیستف حاکمیت باید به این قشر زحمت کش توجه نموده و صدای صنفی  و بحق معلمان را بشنود و این اعتراض ها را سیاسی نبیند.
عضو شورا افزود: امروز معلمان ناچارند برای گذران زندگی کارهای عملگی و یا رانندگی کنند . در شان نظام نیست که مسئولانی را که معلمان ایشان را تربیت کرده اند، در سختی معیشت باشند.
فرهام زاهد نیز گفت: علاقه دکتر رسولی، عضو شورا، به رشت انکار ناپذیر است. همه ما باید برای رشت وقت بگذاریم و امیدواریم طرح ایشان در بازآفرینی رشت با محوریت خواهر امام، مورد موافقت قرار گیرد.
رئیس کمیسیون برنامه و بودجه افزود: کارگروهی برای اجرای پروره های عمرانی تشکیل شده و امیدواریم با تفویض اختیار شهردار به مدیران مناطق، مورد تایید فرمانداری ، هرچه زودتر شاهد آغاز بکار پروژه های عمرانی باشیم.
پس از نطق اعضای شورای شهر لوایح و نامه ها بررسی شد. و در ادامه جلسهف رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان گیلان به صحن شورا دعوت شد.